Wiele osób, które mają swoje własne psy, nie do końca zdaje sobie sprawę ze specyfiki budowy ich łap. Warto wiedzieć, jak wyglądają psie łapy oraz jakie dolegliwości pojawiają się najczęściej w tych okolicach. Dzięki świadomości na ten temat oraz wiedzy o tym, jak dbać o psie łapy szybciej zareagujesz w chwili, gdy zobaczysz, że Twój pies kuleje lub liże się po łapie.
Budowa łapy psa – ogólne informacje
Łapy u psów cechuje specyficzna budowa, która jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie i poruszanie się zwierząt. Każda z łap psa w swojej budowie jest przystosowana do przyjęcia obciążenia pochodzącego z całego organizmu i do zadbania o to, aby pies mógł swobodnie i bezpiecznie biegać po różnym terenie.
Ułożone w charakterystyczny sposób mięśnie oraz kości łap pozwalają na za prawidłowe funkcjonowanie całej struktury psiego organizmu, a przy tym przekładają się na zachowanie zdrowej postawy. Warto pamiętać, że przednie łapy psa nieco różnią się od tylnych, ponieważ każde z nich mają odmienną rolę i obciążenie.
Mimo niewielkich różnic, w każdej z czterech psich łap możemy wyróżnić typowe struktury – pazury oraz opuszki. Opuszki u psów są stosunkowo delikatną częścią ciała. To właśnie one na co dzień są narażone na wiele czynników, które znajdują się w podłożu. Psie opuszki są zatem przystosowane do dużego obciążenia i mają specjalną budowę, która chroni je przed uszkodzeniami. Mimo to wciąż spotykamy się z sytuacjami, gdzie u psów pojawiają się stany zapalne opuszków, spowodowane skaleczeniami, pęknięciami, poparzeniami czy innymi urazami. Warto raz na jakiś czas kontrolować ich stan.
Oprócz opuszków szczególnie ważną rolę w pracy psiej łapy odgrywają pazury. To właśnie one pozwalają na aktywne wykopywanie dołków w ziemi czy drapanie się po sierści. Gdyby nie obecność masywnych pazurów, psie opuszki byłyby jeszcze bardziej narażone na urazy.
Pazury u psów są specyficzne. Nie chowają się tak, jak u kotów i wymagają regularnej pielęgnacji. Aby pies miał stale spiłowane pazury, warto zabierać go na spacery po podłoży, które przyczynia się do ich ścierania. W takiej sytuacji sprawdzi się spacer po betonowym chodniku, asfaltowej drodze, kamieniach, piasku czy innych podobnych podłożach. Jeżeli to nie wystarcza, można samodzielnie je przyciąć. Warto pamiętać, że dla psa może to być nieco stresująca sytuacja, dlatego najlepiej jest to robić w komfortowych dla zwierzęcia warunkach.
Specyfika budowy przedniej łapy u psa
Dla tych, którzy zastanawiają się, jaka jest zasadnicza różnica w budowie przedniej i tylnej łapy psa, mamy ważną informację. W przedniej łapie psa możemy wyróżnić pięć palców. Z kolei w łapie tylnej są tylko cztery. Piąte palce w przednich łapach usytuowane są nieco wyżej niż pozostałe cztery i nie są one bezpośrednio przylegające do podłoża.
Jaka jest rola piątego palca w przednich łapach u psów? Służy on do lepszego operowania zdobytym pokarmem. Dzięki niemu pies może łatwiej i skuteczniej przytrzymać kość, którą właśnie obgryza. Piąty palec ma także doskonałe zastosowanie podczas zabawy, gdy zwierzę chce przytrzymać nim swoją ulubioną zabawkę. U psów, w przednich łapach możemy wyróżnić tzw. dodatkowy opuszek nadgarstkowy, które usprawnia spacerowanie po niezbyt stabilnym podłożu.
Jeżeli chodzi o anatomiczne ułożenie przednich łap względem reszty ciała, to należy wiedzieć, że same łapy nie są trwale złączone z resztą szkieletu kostnego. Same przednie nogi są złączone z łopatkami, które są połączone z kręgosłupem i żebrami za pomocą wielu różnorodnych mięśni oraz ścięgien. Jakie pojedyncze struktury możemy wyróżnić w psich łapach przednich? Są to: trzeszczki, kości palców, kości śródręcza, kości nadgarstka, kości promieniowe, kości łokciowe, kości ramienne oraz łopatki.
Specyfika budowy tylnej łapy u psa
W tylnych łapach u psów obecny jest specjalny opuszek śródstopowy. Oprócz tego u części psów posiada tzw. wilczy pazur. Struktura wilczego pazura pojawia się niekiedy pojedynczo lub w połączeniu z palcem. Ten element jest ewolucyjną pozostałością po przodkach i obecnie nie pełni żadnej istotnej roli w funkcjonowaniu całej psiej łapy.
Właściciele psów, które posiadają dodatkowy wilczy pazur, często zastanawiają się nad tym, czy powinien być on usuwany. Nie ma żadnych powodów do tego, aby operacyjnie usuwać wilczy pazur, jeżeli nie przeszkadza on psu w codziennym funkcjonowaniu. Niektórzy weterynarze będą zachęcali do jego usunięcia, a inni będą ten pomysł zdecydowanie odradzać. Decyzja zależy wyłącznie od właściciela, który może określić, czy dodatkowy pazur utrudnia życie jego pupila.
W poprzednim akapicie wyróżniliśmy poszczególne elementy składające się na przednie łapy u psów. Jakie części możemy zatem wyróżnić w tylnych kończynach? Są to: kości miedniczne, kości udowe, kości piszczelowe, kości strzałkowe, kości stępu, kości śródstopia, kości palców stopy, trzeszczki oraz rzepki.
Czy psy potrzebują dodatkowej ochrony łap podczas zimy?
W okresie zimy psie opuszki są szczególnie narażone na odmrożenia czy pęknięcia. Nie jest to jednak najgorszy czynnik, który utrudnia życie psom w trakcie zimy. W tym czasie na chodnikach i drogach pojawiają się ogromne ilości soli, która ma zapobiegać śliskiemu podłożu. Niestety sól bardzo niekorzystnie wpływa na komfort życia psów i podrażnia ich delikatne łapy.
Jak kątem pomóc pupilowi w tej sytuacji? Można wyposażyć się we wzmocnione osłonki na łapy w postaci skarpetek lub butów. Dzięki nim pies będzie miał odpowiednią warstwę izolacyjną, która osłoni jego łapy przed solą i zimnem.
Jak dbać o psie łapy?
Chcąc zadbać o bezpieczeństwo psich łapek, zwracaj uwagę na ich stan. Jeżeli zauważysz, że Twój pies kuleje lub nadmiernie liże łapy po spacerze, sprawdź, czy nie dzieje się coś niepokojącego. Jeżeli zwierzę niechętnie pozwala się dotknąć, możesz zabrać go do weterynarza, który szybko wyjaśni problem.
W okresie zimy osłaniaj łapki w trakcie spaceru, a po spacerze przemyj je wodą. Dbaj o odpowiednią długość pazurów, aby nie były zbyt przerośnięte. Możesz korzystać ze specjalnych preparatów ochronnych przeznaczonych od psich opuszków.
Ślady psich łap na ubraniach – co zrobić, aby je usunąć?
Właściciele psów doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakie szkody mogą wyrządzić brudne psie łapy w czystej domowej przestrzeni. Z tego powodu wiele osób, które mają dużą przestrzeń w ogrodzie, niekoniecznie na co dzień pozwala zwierzęciu wchodzić do domu. Jeżeli pies ma wszystko, czego potrzebuje na zewnątrz, to nie musi przebywać w domu. Zimą sytuacja może się trochę zmienić, ale warto podkreślić, że tym okresie pies nie jest też tak aktywny na zewnątrz.
Jak zatem zapobiegać zabrudzeniom w postaci odcisku psich łap? Rozwiązań jest kilka. Jeżeli zabieramy pupila na spacery do parku i później chcemy wpuścić go do salonu, gdzie leży jasny dywan, naszym ratunkiem będzie dokładne umycie psich łapek po spacerze. W przeciwnym razie cały naniesiony na łapach brud będzie rozniesiony po całej podłodze. Każdorazowe mycie łap może być uciążliwe, ale jest to o wiele lepszy wybór niż częstsze sprzątanie domowej przestrzeni i wydawanie środków na nowe dywany lub wycieraczki.
Niektórzy korzystają ze specjalnych psich skarpet oraz miękkich butów. Dla zwierząt nie jest to jednak naturalne rozwiązanie i większość z nich niechętnie je przyjmie. Psie skarpety nie sprawdzają się zbyt dobrze, ale dobrze założone i dopasowane będą trudniejsze do zdjęcia. Warto w nie zainwestować, ponieważ sprawdzą się w ochronie drewnianych podłóg przed porysowaniem od psich pazurów.
Jeżeli zdarzyło się, że pies zdążył wbiec do domu, zanim wyczyściliśmy jego łapy i miał już okazję zabrudzić jasny dywan, to konieczna będzie szybka reakcja. Jak wyczyścić ślad psiej łapy? Jeżeli źródłem zabrudzenia jest zwykłe błoto, to zaczekaj, aż zdąży ono przeschnąć. Po czasie wystarczy, że strzepiesz piach i upierzesz ubrudzony materiał tradycyjną metodą.
W przypadku poważniejszych zabrudzeń koniecznością będzie skorzystanie z mocniejszych środków do czyszczenia. Pamiętaj jednak, że mogą być one drażniące dla psich opuszków, więc zadbaj o to, aby nie było po niż pozostałości w materiale.
Mając czworonożnego pupila, warto regularnie dbać o higienę jego łap. Im częściej będziemy kontrolować ich stan, tym mniejsze jest ryzyko rozwinięcia się poważnych schorzeń, które pojawiają się w tych miejscach. Możesz także zabierać psa na regularne wizyty u profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się przycinaniem psich pazurów. Dzięki temu Twój dom będzie mniej zabrudzony, a Twój pies dostanie pełną opiekę.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl